Projekt Edukacyjny 2 B

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Moda

#1 2011-05-09 17:10:09

Admin

Administrator

Zarejestrowany: 2011-05-09
Posty: 13
Punktów :   

Skład Papierosa

http://antyfajka.w.interia.pl/pics/sklad.gif



Zanim powstanie papieros w postaci, w jakiej go znamy, dodaje się do niego wiele substancji chemicznych – aromatów, konserwantów (nierzadko o nieznanym pochodzeniu i utajnionym przez producentów). Zanim sięgniemy po pierwszego albo kolejnego papierosa, warto zastanowić się, co w takim papierosie się znajduje.
Co zawierają papierosy?

Okazuje się, że do papierosów dodaje się wiele substancji, których celem jest między innymi spotęgowanie jego działania. W papierosach znajdziemy między innymi sole, które sprawiają, że papieros nieustannie tli się. Natomiast dodatek amoniaku do papierosów sprawia, że zmienione w sposób biologicznie pH przyczynia się do aktywacji nikotyny. Często nie zdajemy sobie sprawy, że w papierosach znajdują się cukry oraz lukrecja, których celem jest poprawa smaku. Z kolei dodatek gliceryny  sprawia, że papierosy znacznie dłużej zachowują „świeżość”. Przygotowany w ten sposób papieros sprawia, że uzależniamy się nie tylko od nikotyny, ale również i innych substancji, które dodawane są do poprawy jakości „dymka”.
Szkodliwy dym tytoniowy

Wszyscy powtarzają, że w dymie papierosowym znajduje się około czterech tysięcy substancji chemicznych, które mają szkodliwy wpływ na nasz organizm. Trzeba wiedzieć, że w dymie zaleźć można zarówno właściwości toksyczne, mutagenne (a więc wpływają negatywnie na DNA), kancerogenne (rakotwórcze) czy teratogenne (przyczyniają się do uszkodzenia płodu). Wszystkie te substancje chemiczne można znaleźć w dwóch frakcjach dymu papierosowego. Substancje te zawierają się we frakcji gazowej oraz cząsteczkowej (zawieszone są w wodzie, dając ciała smołowate).

Nie wszystkie te substancją oddziałują na to samo miejsce. Okazuje się, że gdy jedne wykazują miejscowe działanie w obrębie jamy ustnej czy drogach oddechowych, inne uaktywniają się dopiero po wchłonięciu przez układ krwionośny, oddziałując tym samym na większość tkanek oraz komórek w organizmie człowieka.
Poznaj skład dymu tytoniowego

Jak już wyżej wspomniałam – w dymie papierosowym znajdziemy cztery tysiące substancji chemicznych. Podstawą każdego papierosa jest oczywiście nikotyna.
Przede wszystkim nikotyna

Nikotyna jest organicznym związkiem chemicznych, który należy do grupy alkaloidów pirydynowych. Jak podają źródła encyklopedyczne jest to substancja, którą zalicza się do silnie uzależniających narkotyków. Nikotyna uważana jest za silną substancję toksyczną, która wpływa niekorzystnie a układ nerwowy. Co prawda nie jest to substancja, która wykazuje działanie kancerogenne czy mutagenne, aczkolwiek może szkodliwe wpływać na stan naszego zdrowia.

Nikotyna, gdy podawana jest w niskich dawkach (to znaczy w dawce od jednego do trzech miligramów) cechuje się działaniem stymulującym. Ta cecha właśnie sprawia, że palenie papierosów sprawia mnóstwo przyjemności. Takie małe dawki nikotyny sprawiają, że wydziela się znaczna ilość adrenaliny. To z kolei sprawia, że paląc papierosy nie odczuwamy głodu, bólu. Jednocześnie takie małe dawki sprawiają, że serce zaczyna intensywniej pracować, a źrenice są rozszerzone. Natomiast podawanie większych dawek nikotyny sprawia, że następuje trwałe zablokowanie układu nerwowego. Dochodzi do zaburzenia metabolizmu komórkowego na skutek łączenia się nikotyny z receptorami nikotynowymi. W rezultacie może dojść do zmiany percepcji czy zmiany postrzegania otaczającego świata. Do tego może dojść światłowstręt. Nierzadko pojawia się notoryczne zmęczenie, brak energii. Bardzo często osoby, które spożyły zbyt dużą dawkę nikotyny mają do czynienia z biegunką czy wymiotami.

Jeżeli dawki nikotyny są bardzo wysokie, wówczas może dojść do utraty przytomności, a w rezultacie do zgonu.
Tlenek węgla

W dymie papierosowym znajdziemy również tlenek węgla (czad). Substancja ta łączy się z barwnikiem krwinek czerwonych (hemoglobiną). Łączenie następuje bardzo szybko, powodując tym samym zmniejszanie się ilości tlenu w krwioobiegu. Taka sytuacja może być szczególnie niebezpieczna w przypadku osób, które borykają się z przewlekłą chorobą płuc.
Pozostałe składniki dymu tytoniowego

W dymie papierosowym znajdziemy również cyjanowodór. Jest to gaz, który wykazuje silne działanie toksyczne. Może o tym  świadczyć fakt wykorzystywania tego gazu do zabójstw w komorach gazowych.

Szkodliwymi składnikami dymu tytoniowego są również fenole. Te związki chemiczne przyczyniają się do niszczenia rzęsek nabłonka, który wyściela wnętrze płuc. To z kolei sprawia, że redukowana jest naturalna ochrona układu oddechowego przed wszelkimi zanieczyszczeniami oraz drobnoustrojami.

Nie należy zapominać, że w dymie papierosowym znajdziemy szereg substancji rakotwórczych. Zalicza się do nich między innymi: nitrozaminy, metale ciężkie, estry kwasów tłuszczowych, promieniotwórcze pierwiastki, czy węglowodory aromatyczne.

Czy nadal nie dajecie się przekonać, że palenie papierosów szkodzi? Pamiętajcie, że nie tylko wy jesteście narażeni na działanie tych wszystkich substancji. Papierosy są tykającą bombą chemiczną również dla osób w waszym otoczeniu. Jeżeli więc nie chcecie zrezygnować z palenia dla siebie, zróbcie to dla waszych bliskich. Nie bądźcie egoistami!


Źródło: http://antyfajka.w.interia.pl oraz http://rzucpalenie.edu.pl

Offline

 
http://zdrowy.tarnow.pl/i/papierosy01.jpg

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.realcraft.pun.pl www.szmatki.pun.pl www.narutoprzygoda.pun.pl www.nexusdbclan.pun.pl www.bractwofantasy.pun.pl